مرتب سازی براساس

خرید و قیمت اسکیت با کیفیت 

 

اسکیت ورزشی پرتحرک، سالم و محبوب است که تاریخچه پیدایش آن به اواخر قرن هجدهم میلادی باز می گردد. این ورزش دارای زیر شاخه های مختلفی است. مهم ترین ابزار مورد نیاز برای انجام اسکیت قبل از هرچیزی کفش اسکیت استاندارد و پس از آن کلاه ایمنی، آرنج بند، زانوبند و مچ بند می باشند.

ادامه مطلب

صفحه 1 از 3


اسکیت ورزشی پرتحرک، سالم و محبوب است که تاریخچه پیدایش آن به اواخر قرن هجدهم میلادی باز می گردد. این ورزش دارای زیر شاخه های مختلفی است. مهم ترین ابزار مورد نیاز برای انجام اسکیت قبل از هرچیزی کفش اسکیت استاندارد و پس از آن کلاه ایمنی، آرنج بند، زانوبند و مچ بند می باشند. همچنین قیمت اسکیت با توجه به نوع، کیفیت و برند کمپانی تولیدی بسیار متنوع می باشد. از جمله پرفروش ترین برندهای کفش اسکیت در بازار ایران می توان به رولربلید، فلایینگ اییگل، سبا، ساکریس، جاکس، این‌لاین، راکس، فیلا، بونت، استریت رانر و کارامان اشاره نمود.

 

انواع  و اجزاء کفش اسکیت

 

اجزاء تشکیل دهنده کفش اسکیت عبارتند از: چرخ ها، فریم، بلبرینگ ها و بوش ها، ترمز، بدنه اسکیت، جوراب، اجزای روی کفش شامل چسبک، بند، کلیپس و ...انواع کفش اسکیت را بر حسب معیارهایی چون جنسیت و مبتدی یا حرفه ای بودن فرد و میزان مهارت های وی، همچنین رشته مورد نظر و برخی فاکتورهای دیگر می توان به انواع بسیار متنوعی تقسیم نمود. قیمت کفش اسکیت (قیمت کفش اسکیت دخترانه و یا قیمت اسکیت پسرانه ) هم به تبعیت از نوع و جنس آن متفاوت و متنوع است. امروزه ورزش اسکیت دارای رشته های مختلفی چون اسکیت نمایشی، فری استایل، سرعت، رول بال، هاکی، فوتینز و ... می باشد. هریک از رشته ها و زیر شاخه های اسکیت نیز دارای کفش ویژه خود می باشند.

 

بررسی ویژگی های کفش اسکیت

 

چرخ ها: مهم ترین فاکتورهایی که باید در ارتباط با چرخ اسکیت در نظر بگیرید قطر، جنس و روان بودن آن است. در لبه خارجی چرخ، قطر آن با علامت mm و جنس آن با علامت a مشخص می گردد. قطر چرخ وابسته به رشته ورزشی مورد نظر بوده و جنس آن نیز به جنس زمین و باز هم رشته ورزشی بستگی دارد. به عنوان مثال برای زمین های صیقلی چرخ با a پایین تر (یعنی چرخ نرم تر) و برای زمین هایی چون آسفالت، چرخ با a بالاتر مناسب است.

 

بلبرینگ ها و بوش ها: هر چرخ اسکیت دارای دو بلبرینگ و همچنین بوش های داخلی و خارجی است. بلبرینگ کفش اسکیت بر حسب کیفیت آن و تعداد دور در دقیقه در انواع مختلفی تولید می گردد. کیفیت بوش و بلبرینگ با علامت اختصاری abc نشان داده می شود. همچنین عدد نوشته شده در مقابل آن نیز نشان دهنده تعداد چرخش ها است. بلبرینگ نقش اساسی در روان سازی حرکت اسکیت دارد. کیفیت بالای بلبرینگ با توجه به جنس ساچمه و کم وزن بودن آن تعیین می گردد. ساچمه بلبرینگ اسکیت معمولاً از فولاد کروم ساخته می شود. هرچه فولاد به کار رفته مرغوب تر باشد ساچمه و در واقع بلبرینگ باکیفیت تر خواهد بود.

 

ترمز: ترمز کفش اسکیت جهت کنترل و هدایت حرکت و سرعت اسکیت باز در بخش انتهایی کفش راست اسکیت تعبیه گردیده است. ترمز باید قابلیت تنظیم در زاویه دلخواه اسکیت باز را داشته باشد.

 

فریم: فریم یکی از مهم ترین اجزاء کفش اسکیت است که نقش آن ثابت و متعادل نگه داشتن چرخ ها بر روی کفش است. معمولاً در ساخت فریم از فلز، کامپوزیت یا پلاستیک استفاده می شود که هریک دارای نقاط ضعف و قوت خاصی می باشد. فریم یکی از فاکتورهای تعیین کننده زیبایی، کیفیت و قیمت اسکیت است. کفش های اسکیت رشته های مختلف دارای فریم مخصوص به خود می باشند‌. یک فریم با کیفیت انعطاف پذیر بوده، دارای استحکام و دوام بالا و در عین حال وزن پایین می باشد.

 

جوراب: جوراب کفش اسکیت بایستی دارای ضخامت و استحکام مناسبی باشد تا از وارد شدن آسیب به پای فرد جلوگیری شود. به عنوان مثال در رشته های خاص اسکیت جهت محافظت مچ پای ورزشکار از پیچ خوردگی و سایر صدمات محتمل جوراب های سخت استفاده می شود. در برخی موارد نیز به نسبت نوع و کاربرد کفش اسکیت، جوراب نرم به کار می رود.

بدیهی است که قیمت اسکیت رابطه مستقیمی با کیفیت و رعایت استانداردها در بخش های مذکور و سایر اجزاء کفش دارد.

بند یا بست: قسمت بعدی با نام بند‌ها و یا همان بست‌ها شناخته می‌شود. بند‌های اسکیت می‌توانند از پای شما در اسکیت‌ها به خوبی مراقبت کنند. به همین دلیل نیز توصیه می‌شود که حتماً بند‌ها را با دقت انتخاب کنید و همچنین به این موضوع نیز توجه داشته باشید که در زمان استفاده کردن از کفش‌های اسکیتی خود، به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید.

برند تولیدکننده: برای آن که بتوانید یک محصول خوب و باکیفیت را تهیه کنید، لازم است تا حتماً از بابت باکیفیت بودن مواد اولیه آن نیز مطمئن شوید. زمانی که این اطمینان را پیدا کنید، قطعاً متوجه خواهید شد که برند‌های مختلف با یکدیگر دارای تفاوت‌های زیادی هستند. معمولاً برند‌های رولر بلید، فیلا، روسز و کروز می‌توانند از جمله برترین برند‌ها در این زمینه باشند. این در حالی است که بسیاری از برند‌ها و شرکت‌های متفرقه نیز وجود دارند که بهتر است به سراغ آن‌ها نروید.

 

 

چه کسانی از اسکیت استفاده می کنند؟

 

  • ورزشکاران حرفه ای که در رشته های مختلف اسکیت مشغول به فعالیت می باشند.
  • افرادی که به دنبال ورزشی برای تقویت عضلات شکم، لگن، باسن، ران و پا هستند.
  • کودکان، نوجوانان و جوانان با سطح مبتدی یا متوسط.
  • افرادی که می خواهند یک ورزش ایروبیک سالم را به همراه سرعت و هیجان تجربه کنند.
  • افرادی که می خواهند در کنار کالری سوزی توده عضلانی بدنشان را تقویت کنند.

 

راهنمای سایزبندی کفش اسکیت (سایز ثابت و متغیر)

 

هنگام پوشیدن کفش اسکیت باید پنجه پا نزدیک به انتهای اسکیت قرار گرفته ولی هیچ گونه خم شدگی و فشاری روی آن نباشد. پاشنه نیز نه باید تحت فشار باشد و نه آزادانه در کفش اسکیت حرکت کند و در این حالت سایز بندی کفش اسکیت به درستی انجام خواهد شد. سایز مناسب اکثر اسکیت ها معمولا به اندازه کفش های معمولی یا نصف سایز کوچک تر برای داشتن عملکرد بهتر می باشد.جالب است بدانید تعیین سایز درست اسکیت تفریحی نه در حالت ایستاده بلکه در حالت استایل اسکیت سواری با زانوهای خم بررسی می شود.

اکثر این اسکیت ها سایز ثابتی داشته و قابل تنظیم نیستند.بعضی از اسکیت ها قابلیت تغییر سایز دارند که این ویژگی بیشتر در کفش های اسکیت رولر بلید بچگانه مشهود است. این اسکیت ها 2 تا 4 سایز بزرگ تر از اندازه واقعی پا قابل  تنظیم  هستند و این ویژگی یک پاسخ کاربردی در مواجهه با  تغییر سایز پای کودکان می باشد. نکته حائز اهمیت در خرید اسکیت بچگانه، انتخاب اسکیت با سایزی متناسب با اندازه کفش کودک است. برای حفظ ایمنی کودکان از انتخاب اسکیت با سایزهای بزرگتر از پای آنها بپرهیزید. اگر به دنبال خرید اسکوتر هستید پیشنهاد می شود مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

 

در خرید اسکیت کفشی به چه نکاتی باید توجه کرد

 

نکات خرید اسکیت در ادامه خواهید خواند از مهمترین نکاتیست که باید در انتخاب و خرید اسکیت دقیت کنید : 

 

  • جنسیت فرد در خرید اسکیت

 

اسکیت کفشی نیز در مورد جنسیت بسیار حساس است و مانند سایر کالاهاست که برای هر جنس و سنی طراحی تولید و ساخت خاص خود را دارد. بدین منظور برای کلاس دخترانه (کفش اسکیت دخترانه) قطعا رنگ بندی و طرح بسیار متنوع‌‌تر و شادتری نسبت به پسرها خواهد داشت و در مورد خانم‌‌ها نیز متناسب با فرم بدن آنها ساخته می‌‌شود تا راحتی بیشتری داشته باشند. با اینکه فرم مشترک هم وجود دارد اما توصیه می‌‌شود که به صورت جداگانه خرید کنید.

 

  • نوع اسکیت:

 

برای هر نوع اسکیت مثل هاکی، سرعت و غیره کفش متناسب با آن نیز وجود دارد که حتما باید متناسب با آن خریداری شود. در ضمن در انتخاب نوع اسکیت به سایز چرخ‌‌ها نیز دقت کنید که اگر فرد مبتدی هستید از 80 میلی متر بیشتر نباشد تا بتوانید همیشه سرعت را در مقدار پایین و متعادل نگه دارید.

 

  • سطح مهارت:

 

علاوه بر جنسیت و نوع اسکیت، سطح مهارت خود را نیز باید بسنجید و براساس آن اسکیت کفشی خریداری کنید. به عنوان مثال اگر فردی مبتدی هستید، چرخ‌‌های کوچک و مجهز به ترمز خریداری کنید که کنترل راحت‌‌تری داشته باشد. اگر در سطح متوسطی هستید سایز چرخ‌‌ها نهایتا 110 در 3 میلی متر باشد تا بتوانید تعادل و سرعت خود را ضمن حرکت کنترل کنید. در صورتی که سطح مهارت شما بالاست و حرفه‌‌ای اسکیت بازی می‌‌کنید حتما کفش اسکیت کفشی کاملا مجهز خریداری کنید. همچنین توجه داشته باشید که اگر مایل به پیشرفت در این ورزش هستید یک سطح بالاتر از سطح مهارت خود خریداری کنید چرا که قطعا پیشرفت خواهید داشت.

 

  • سایز اسکیت:

 

برخلاف کفش معمولی که توصیه می‌‌شود مقداری از سایز پای خود بزرگ‌‌تر بگیرید تا در فصول تابستان و زمستان بدون مشکل استفاده کنید، باید در خرید اسکیت کفشی دقیقا مشابه با سایز پای خود انتخاب کنید چون کنترل بر روی سرعت و تعادل بسیار مهم است و از زمین خوردن شما جلوگیری خواهد کرد. البته می‌‌توانید برای راحتی بیشتر اسکیت کفشی قابل تنظیم خریداری کنید تا در هر زمانی تغییر کنند. در انتها توصیه می‌شود بعد از خرید اسکیت، حتما تجهیزات و لوازم جانبی اسکیت را نیز تهیه نمایید تا آسیب نبینید.

برخی از سوالات رایج:

1. در خرید کفش اسکیت چه نکاتی مهم هستند ؟

جنسیت فرد در خرید اسکیت / نوع اسکیت / سطح مهارت / سایز اسکیت 

2. قیمت اسکیت چقدر است ؟

قیمت اسکیت با توجه به نوع، کیفیت و برند کمپانی تولیدی بسیار متنوع می باشد.

ادامه مطلب